Dünya Trendi: WordPress!

wordpress nedir

WordPress nedir sorusuna kısaca verilebilecek cevap: Herhangi bir kodlama bilginiz olmadan, sadece sürükle – bırak ve tıklamalar sayesinde web sitesi hazırlamanızı ve içerik üreterek internette yayınlayabilmenizi sağlayan dünyaca ünlü ve popüler bir içerik yönetim sistemidir.

Fakat!

Unutmamanız gereken; wordpress nedir sorusunun tam karşılığı kısa cevabından çok daha fazlasıdır. Bu içerik yönetim sistemini net olarak kavrayabilmek için tecrübe etmeniz gerekmektedir!

# WordPress nedir, ne işe yarar, wordpress ile neler yapılır, wordpress nasıl kurulur gibi sorulara detaylı cevaplar arıyor ve bu sistemi kavramak istiyorsanız yazının devamını mutlaka okumanızı öneriyorum.

WordPress Nedir?

Adını sıkça duyuyor olabilirsiniz. Ama internetin neresinde geçerse geçsin wordpress denildiğinde iki farklı sistem olduğunu unutmayalım. Birincisi wordpress.com, ikincisi ise wordpress.org şeklindedir. Bu iki sistem arasında çok büyük farklar bulunmaktadır.

# İçeriğin devamında karşınıza çıkacak olan wordpress ibaresi tamamen wordpress.org adresini yansıtmaktadır. Yazı içerisinde wordpress nedir sorusunun net cevabı olarak da wordpress.org adresi baz alınarak söylenmiştir.

İki sistem arasındaki farkı kısaca dile getirmek gerekirse wordpress.org’daki özelliklerin %5’i bile wordpress.com’da bulunmuyor. Yani wordpress temaları, eklentileri, iyileştirmeleri ve yenilikleri wordpress.org adresine ait. İçeriğin devamında bahsedeceğim bütün özellikler de wordpress.org tarafından geliştirilen özelliklerdir.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress nedir sorusunu cevapladıktan sonra sıra geldi wordpress ne işe yarar sorusunu cevaplamaya… Eğer bir internet sitesi kuracaksanız değişmeyen adımlardan geçmeniz gerekiyor. Öncelikle hosting ve domain satın almanız gerekiyor. Ne tür internet sitesi kuracak olursanız olun (forum, blog, sağlık, teknoloji, sözlük, ilan, haber vs.) mutlaka hosting ve domain almalısınız.

Sonrasında ise satın almış olduğunuz hosting ve domain üzerine internet sitesi kurulur. İşte farklılık bu evrede gerçekleşmeye başlar. Çünkü sitenizi tasarım ve kullanım açısısından oluşturabilmek için kodlama bilmeniz gerekmektedir. Tam buradaki sizi zorlayacak kısımda wordpress bir kahraman edasıyla ortaya çıkıyor! En başta da söylediğim gibi herhangi bir kodlama bilgisine gerek olmadan sitenizi kurabilir ve yönetimini ele alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Blog İsteyenlere: Wordpress Blog Temaları

Hosting ve domain sahibi olduktan sonra site kurmak için dünyadaki yüzlerce farklı yöntemlerden birisi de wordpress kurmaktır.

Yüzlerce yöntem olduğunu söyledim diye çok fazla beyin fırtınası yapmayı denemeyin. Çünkü dünyadaki tüm sitelerini neredeyse %30’u wordpress alt yapısıyla çalışmaktadır. Bu rakama göre göreyse milyonlarca sitelerin her 3 tanesinden 1’i mutlaka wordpress kullanılarak yapılmış demektir. WordPress nedir diye soranlara: İnternet alemi için en büyük devrim! Abartma diyebilirsiniz ama gerçekten öyle!

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress nedir ve ne işe yarar konusunu anladıysan şimdi nasıl kurulacağını öğrenebiliriz demektir.

Otomatik WordPress Kurulumu

 1. Eğer WordPress’i Türkçe yönetim paneli ve site olarak kurmak istiyorsanız WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin.
 2. Sıkıştırılmış olarak gelen WordPress dosyalarını Winrar veya Winzip kullanarak açın.
 3. Tüm dosyaları bir FTP programı kullanarak sunucunuza yükleyin, tarayıcınıza internet adresinizi girin.
 4. İnternet adresinize girdiğiniz zaman otomatik olarak kurulum başlayacaktır. Ekrandaki yönergeleri izleyerek wordpress’i kurabilirsiniz.

Manuel WordPress Kurulumu

Eğer yukarıdaki yöntemle otomatik kurulumu yapamadıysanız her evreyi kendiniz yaparak da kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle yine WordPress’i Türkçe yönetim paneli ve site olarak kurmak istiyorsanız WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin.
 2. Sıkıştırılmış olarak gelen WordPress dosyalarını Winrar veya Winzip kullanarak açın.
 3. WordPress dosyaları içerisindeki wp-config-sample.php dosyasını notepad veya notepad++ ile açın.
 4. define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); bu kısma veritabanı adını yazın.
 5. define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); bu kısma veritabanı kullanıcı adını yazın.
 6. define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); bu kısma veritabanı şifresini yazın.
 7. define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); bu kısım genellikle localhost olarak kalıyor.
 8. Eğer kurulum yapılmazsa hosting firmanızın paneline bağlanın veritabanı ayarlarında host bilgilerinde bulabilirsiniz.
 9. Değişlikleri yaptıktan sonra wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php olarak değiştirip tüm dosyaları yine sunucumuzun ana dizinine yüklüyoruz.
 10. Tarayıcı adres çubuğuna www.siteadresi.com/wp-admin/install.php yazıyoruz ve yönlendirmeleri takip ederek wordpress kurulumunu gerçekleştiriyoruz.
İlginizi Çekebilir:  Markanızı Özel: Kurumsal Wordpress Temaları

Hepsi bu kadar! 🙂

Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
WordPress Nedir
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

2 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Araç çubuğuna atla