Yakından Tanıyalım: Twitter

twitter

Sosyal medya denilince Twitter ilk akla gelenlerden birisidir. Milyonlarca insan kullanıyor ama aslında Twitter nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Kendine has özellikleri ve kitlesiyle büyümesini sürdürüyor. Eğer bu sosyal medya mecrasını yeni kullanmaya başlıyorsanız ne için kullanıldığını, teknik terimlerini ve birçok özelliğini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Teknoloji akıllı telefonları, akıllı telefonlar da mobil internetin kullanımındaki artışı doğurdu. Mobil cihazların popülerlik kazanmasıyla sosyal ağlarda bir an da dünyanın en çok kullanılan uygulamaları ve siteleri haline geldiler. Kullanıcı kitlesi her geçen gün artan sosyal ağlardan birisi de hepimizin tanıdığı Twitter‘dır.

Özellikle son yıllardaki kullanıcı artışı ciddi seviyelere ulaşan Twitter’ın dünya genelinde yaptığı istatiskilere göre nüfusa oranla en çok kullanıcısı Türkiye’dedir. Ülkemizde Twitter gündemi takip etmek, sesini geniş kitlelere duyurmak, hüzün ve sevinç paylaşmak için kullanılıyor. Ayrıca insanımız bu mikro blog ağını biraz daha özgür hissedebilmek için de kullanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Yakından Tanıyalım: Facebook

Yazdıklarımızın okunup okunmaması veya duyulup duyulmaması hiç önemli değil. İnsanların özgürce aklından geçeni yazabildiği bir platforma sahip olması onlara rahatlık getirmiş ve sosyal medya siteleri bu şekilde ün kazanmıştır. Dünya üzerinden en çok kullanıcıya sahip olan sosyal platformlardan birisi olan Twitter hakkında detayları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Twitter Nedir?

twitter nedir

Bu platformu ilk defa kullananlar Twitter nedir diye elbette soracaktır. İlk açıldığından 144 karakter sınırı bulunan Twitter’da sınır 280’e çıkarılmıştır. Platform üzerinde yazılan yazılar tweet olarak adlandırılmaktadır. Twitter tarafından sunulan bazı araçlar atılan tweetleri daha eğlenceli ve kullanışlı hale getirmektedir. Bu yüzden Twitter nedir sorusuna hem sosyal hem de mikro blog sitesi diye cevap verebiliriz. Kullanıcıların attığı tweetler tüm Twitter kullanıcıları tarafından görülür. Fakat kullanıcı isterse tweetlerini sadece arkadaşlarının görebileceği şekilde gizleyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Yakından Tanıyalım: Instagram

Eğer her attığı tweeti beğendiğiniz bir kullanıcı varsa onu listeye alabilirsiniz. Açık ya da gizli listeler oluşturarak içerisinde istediğiniz kadar kullanıcı ekleme şansınız var. Böylece her tweet attıklarında ve birilerini takip ettiklerinde bildirim alabilirsiniz. Ayrıca bir kullanıcıyı takip ediyorsanız ve oda sizi takip ediyorsa Direkt Mesaj (DM) yoluyla mesajlaşabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Twitter Nasıl Kullanılır

Bu sosyal ağı kullanmak oldukça kolaydır. Sadece bazı kavram ve kısaltmaları bilmek gerekiyor. İşte bu kısaltmalar ve anlamları şu şekilde:

Trending Topic (TT): Ana sayfanın solunda bulunan ve hakkında en çok tweet atılan 10 konu listelenir bu alana Trending Topic denilmekgetir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır. Ayrıca dünya geneline hitap eden 10 konunun bulunduğu bir liste de yine platform üzerinde yer alır.

Friday Follow (FF): Takip ettiklerinizin sizi takip etmesi kısaca FF olarak tanımlanır. Bu eylem sadece Cuma günleri yapıldığı için Friday Follow denilmektedir.

Retweet (RT): Bu özellik Facebook’daki “Paylaş” özelliği ile aynı görevi görmektedir. Hoşunuza giden bir tweeti retweet yaparak kendi takipçilerinizin de görmesini sağlayabilirsiniz.

Direct Message (DM): Bir kullanıcının size mesaj atması DM anlamına gelmektedir. Bu özellikle platform üzerinden mesajlaşmak mümkün hale gelmiştir. İki kişi arasında olduğu gibi gruplar halinde sohbette mümkündür. Twitter ilk açıldığında sadece iki kişinin konuşması mümkünken, gelen güncellemelerin ardından aynı anda bir çok kişiye mesaj yollanabilir hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Yakından Tanıyalım: Tumblr

Mention: Bir mesajın başına “@” işareti konularak gönderildiyse bu mesaj mention olarak adlandırılır. Eğer tweet veya mesajda “@” işareti kullanıldıysa mesaj sadece o kişiye gönderilir. Bu özelliği sadece hedefteki kişiye tweet göndermek için kullanabilirsiniz. Böyle iletileri “Bahsedilenler” bölümünden görebilirsiniz.

Hashtag: Türkçesi etiket ya da konu başlığı olarak çevirilen bu kavram Twitter’da başında “#” işareti bulunan sözcüklere verilen addır. Tweet yazarken ana başlık olarak “#” işareti ile başlayan sözcük belirlenmektedir. Ayrıca bazı konularda hızlı bilgi yaymak için hashtag kullanılır.

Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sosyal ağ kullanıcıların kendini özgür hissettiği, içinden geleni hiç düşünmeden paylaşabildiği bir ortam. Fakat günümüzde neredeyse her ünlü ismin, devlet adamının, marka ve kuruluşun resmi bir hesabı bulunuyor. Bu yüzden kullanıcılar çoğu zaman sesini duyurmak, gündem oluşturmak, ünlülere soru sormak ve bazen de kafa dağıtmak için bu sosyal medya platformunu kullanıyor. Profilde bulunan “mavi tik” kullanıcının resmi bir hesaba sahip olduğunu gösteriyor. Bu hesap Twitter’a yapılan başvuru sonucu alınabiliyor. Fakat her başvuru tabi ki kabul edilmiyor. Resmi hesap mavi tikini alabilmek için bazı özellik ve şartlar yerine getirilmeli. Eğer başvuru yaparsanız tüm adımları platform üzerinde görebilirsiniz.

Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

1 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla