Mark Zuckerberg Özür Diledi!

Mark Zuckerberg Özür Diledi

Facebook’un CEO’su Rus propagandasına izin vermeyi reddediyor, Cambridge Analytica skandalı ya da nefret eden troller onun yaratılışını mahvediyor. Mark Zuckerberg özür diledi ve yapılan hatalardan dönüleceğini söyledi. Fakat her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Peki, sosyal medya devi Facebook nasıl bu hale geldi? Bugün biraz bu konuyu masaya yatıracağız…

Mark Zuckerberg , 14 yıl önce Harvard’daki yurt odasından modern sosyal ağları icat etti. Sonra bir canavara dönüştürdü.

Buluşları dünyayı değiştiren tek düşünce bu değil, sadece idealist görüşlerini yok edince dehşet içinde geriye kalanları seyretmek… Atom bombasını icat etmesine yardım eden ve daha sonra hayatını yıkıcı gücü gördükten sonra nükleer silahların kontrolüne adayan teorik fizikçi Robert Oppenheimer var. Orville Wright , uçağı bir seyahat aracı olarak değil, bir savaş aracı olarak gördü. Ve elbette kurgusal Dr. Frankenstein var.

Bu hafta, son 2 ayını Facebook’un 2.2 milyar kullanıcısını, yatırımcılarını, reklamcılarını ve düzenleyicilerini dünyanın dört bir yanından çağırıp gizlilik felaketinden ötürü özür dilemekle geçirdi. Sonrasında iletişim ve haberler için en önemli kanallardan biri haline dönüşmenin zamanın geldiğini söyledi. Dünyada Zuckerbeg, şirketin yıllık F8 konferansında 5000’den fazla geliştirinin önünde durdu ve vaaz verdi.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin bu yılki geliştirici konferansı sırasında daha çok ses getirdi.

Mark Zuckerberg özür diledi

Düşüncesizlik, inovasyonun sorumluluğu ve idealizminden bahsetti. Pek çok şeyi kırmadan hızlı hareket edilmesi gerektiğine değindi. Ayrıca hala güçlü Silikon Vadisi’ne meydan okudu. Fakat bu kez biraz daha yumuşak bir dille, çok daha yumuşak! 🙂

Facebook’un karargahının 32 km güneyindeki San Jose’de bir kongre salonunda toplanan kalabalığa “İnsanların birbirine yaklaşmasına yardımcı olmak için teknoloji geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum ve bunun kendi başına gerçekleşmeyeceğine inanıyorum” dedi…

İlginizi Çekebilir:  Facebook'un Yeni Paylaşım Özelliği "Listeler" Yayınlandı!

Normal şartlar altında, bu normal teknoloji endüstrisi tüylerine benzeyebilir. Ancak son birkaç yılda, Facebook, Rus propagandacıları, Cambridge Analytica gibi veri madenciliği şirketleri ve elbette, web etrafında nefret uyandıran troller gibi, dünyayı değiştiren bir teknolojiye dönüştü. Bütün bunlar Facebook ile ilgili mutlu şeyleri gölgede bıraktı. Bizi, teknoloji şirketlerine verdiğimiz inancı yeniden gözden geçirmeye itti.

Toplumun Silikon Vadisi’yle yaşadığı on yıllar sürecek balayı sona ermişti ve bu Zuckerberg’in bile kabul ettiği bir şeydi.

Zuckerberg, “Bu hakkı elde etmenin bir garantisi yok. Bu zor bir şey. Hatalar yapacağız ve sonuçları olacak ve bunları düzeltmemiz gerekecek.” “Sadece güçlü araçlar üretmek için yeterli değil. Uygun şekilde kullanıldığından emin olmalıyız ve yapacağız.” Dedi.

Yeni Zuck ile tanışın

2 ay süren halk dayağından sonra, Washington’daki 3 kongre komitesinden önce 10 saatlik bir ifadeyle bir araya gelen Zuckerberg, F8 sahnesinde zamanının şeylerin değişeceğini işaret ederek geçirdi.

Bu hafta Facebook’un yeni bir sorumluluk duygusu yaşadığını duyduk.

Konuşmaya üniformasıyla başladı. Gitti daha uzun bir süveter ve koyu pantolonlar için değiştirilen hoodie, gri T-shirt ve mavi kot pantolonla değiştirdi.

Zuckerberg’in duyuruları da yeni bir kısıtlama ile karalanmıştı. Zuckerberg 14 dakika boyunca konuşmasının yaklaşık yarısı için veri gizliliği, seçim bütünlüğü ve siteye gönderilen gerçekleri kontrol eden yazılar hakkında konuştu. Zuckerberg nihayet Facebook için yeni özellikler açıkladıktan sonra, Match.com ve Tinder ile tanışmak için bir randevu servisi gibi, derhal “gizlilik ve güvenlik baştan beri” ile tasarlandığını kaydetti.

Hatta kendi sunumunu yaptı ve F8 şenliklerinden 85 dakika önce insanların web ve uygulama geçmişlerini Facebook’tan temizlemek için yeni bir özellik başladığını duyurdu. “Kongremde tanık olduğum deneyimlerimden öğrendiğim bir şey, verilerle ilgili bazı sorulara yeterince cevap vermediğimdi.” Dedi. “Bu kontrollerin açık olduğundan emin olmak için çalışıyoruz ve yakında daha fazlasını yapacağız.”

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Medyada Canlı Yayın Yapan Güneş Gözlüğü!

Canavarı evcilleştirmek

Zuckerberg, Facebook’un başladığı zaman, çok azının devlet aktörleri ile savaşacağını tahmin ettiğini söyleyerek kendini savundu. Mart ayında CNN’e verdiği demeçte, “Bunun 14 yıl sonra çalışmam gereken bir şey olduğuna gerçekten inanamadım.” Dedi.

Elbette haklı. Ama bu onun da kancadan olduğu anlamına gelmez. Ne de olsa Facebook kişisel zenginliği 69 milyar dolar olarak tahmin etti. Bu, haber akışımıza atfedilen ve Facebook ile paylaştığımız verilere dayanan çok sayıda hedeflenmiş reklamdan geliyor.

Bu hafta en azından Zuckerberg, ayağa kalkması gerektiğini anladığını gösterdi.

“Hatalar yapacağız ve sonuçları olacak ve bunları düzeltmemiz gerekecek.”

Yarattığı canavarı evcilleştirebilir mi, hala belirsiz. Zuckerberg, şirketin daha saydam olma ihtiyacını anladığını söyledi. Ancak şirket, kendisiyle yapılan röportaj için tekrarlanan talepleri reddetti. Bu arada Facebook, skandal sırasında her ay kaydettiği kullanıcı sayısının arttığını, düşmediğini söyledi. Ve geçen hafta Wall Street’in düşürülmüş beklentilerini bile aşan satış ve kar bildirdi.

Ancak tarih, yavaş hareket eden felaketlerin hikayeleriyle doludur.

Şirketin bundan sonraki üç aylık raporu, Cambridge Analytica skandalı Facebook’un ilk çeyrekte kitapları kapatmasından iki hafta önce ayrıldığından beri, ilk defa tam bir sonuç verecek.

Zuckerberg, uzun vadede bir şirket kurduğunu söylüyor. En büyük bahislerinden bazıları, sanal gerçekliği bilgisayarları nasıl kullandığımızın geleceğine dönüştürmek gibi, bu vizyonun bir parçasıdır.

Ama yaptığı hataları düzeltip sonra tekrar yola çıkmak kolay değil. Ve Zuckerberg bunu biliyor.

“Bu yıl yaptığım en zor karar güvenlik ve güvenlik konusunda çok fazla yatırım yapmamaktı. Bu karar kolaydı” dedi. “Zor kısım, bizim de yapmamız gereken her şeyde ilerlemenin bir yolunu bulmaktı.”

Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
Mark Zuckerberg Özür Diledi
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

1 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Araç çubuğuna atla