İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

işlemci

Donanım ürünleri tanıtımız da bugün sıra işlemciye geldi. Bilgisayar ve bir çok elektronik cihazın beyni olarak çalışan ve veri akışının yapılmasına imkan tanıyan işlemci hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. İşlemci çeşitleri, işlemcinin çalışma prensibi ve ne işe yaradığı gibi sorularınıza cevaplar bulmak için lütfen okumaya devam edin…

Tüm bilgisayar birimlerinin doğru şekilde çalışmasını ve birimler arası veri alışverişinin kontrol edilmesini sağlayan, veri işleme görevlerini yerine getiren donanım ürünleri işlemci olarak adlandırılmaktadır.

Bilgisayardaki işlemciler tıpkı insan beyni gibi çalışır. Bilgilerin nerede tutulduğunu bilir, gereken işlemlerin gerçekleşmesini sağlar ve bilgilerin istenilen yerlere gönderilmesini onun görevidir. Bilgisayardaki yapılan her işlem ve hareketten işlemci bilgilendirilir. Mekanik parçası bulunmayan entegre devrelerden oluşan işlemcilerin, bir çok farklı çeşidi vardır.

İsmi söylendiğinde aklınıza ilk bilgisayar geliyor olabilir. Fakat işlemciler çamaşır makinesi, televizyon, bulaşık makinesi gibi bir çok elektronik cihazda kullanılmaktadır. İnsan beyni tüm organları sinir sistemiyle yönettiği gibi elektronik aletlerin yönetilmesi de işlemci sayesindedir.

>> Ram Nedir? Ram Çeşitleri Nelerdir? Ram Ne İşe Yarar? <<

işlemci Nedir?

işlemci nedir

Yukarıdaki bilgilerin dışında işlemci, CPU (Central Processing Unit) yani merkezi işlem birimi olarak da bilinmektedir. İşlemciler bilgisayarın beyni olarak tanımlanabilir. Klavyedeki dokunuşlardan, hoparlörden çıkan sese kadar bilgisayarda yapılan her hareket işlemcide gerçekleşmektedir.

Bilgisayardaki tüm verileri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümü olan işlemciler, ana depolama ve giriş çıkış işlemlerinin de yapılmasını sağlar.

CPU mantıksal ve aritmetik işlem de yapabilmektedir. Üretilen ilk işlemci modelleri sadece belirli ve genellikle tek bir işlem yapabilmesi için üretilmişti.

70’li yıllarda üretilen mikroişlemci modelleri sayesinde işlemcilerin kullanım alanları oldukça genişlemiştir. Bu gelişim ile birlikte cep telefonlarından tabletlere, otomobillerden bilgisayarlara kadar bir çok elektronik üründe kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sabırsızlıkla Beklenen; Playstation 5

Microişlemcilere biraz daha değinirsek; yapısında milyonlarca transistör (yarı iletken malzeme) barındırmaktadır. Sinyaller bu transistörlerden geçerek toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi matematiksel işlemlere dönüşür. Bu temel matematik işlemlerinin yapıldığı bölüm de ALU (Arithmetic Logic Unit) olarak adlandırılır.

>> Ses Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? <<

işlemci Nasıl Çalışır?

işlemci nasıl çalışırHem aritmetik hem de mantıksal işlem yapabilme yeteneğine sahip olan CPU, giriş ve çıkış birimleri arasında verilen yazılım sayesinde uygun çalışmayı mümkün kılar. İşlemciler makine dili olarak adlandırılan düşük seviyeli kodlama sistemi ile çalışmaktadır. Bu kodlama bilgisayarın anlayabileceği işlem kodlarından meydana gelir.

Bir mikroişlemcinin anlayabileceği kodların tamamına o işlemcinin komut kümesi denir.

Günümüz CPU çeşitleri 0,25 mikron değerinde üretilmektedir. Bu mikron oranı düştükçe işlemci hızı da artar. Her bilgisayarın içerisinde komutların düzenli olarak işlemleri yerine getirebilme hızını belirleyen ve donanım aygıtları arasında senkronizasyonu sağlayan bir saat bulunur.

İşlemci her komutu belirlenen saat döngüsünde yerine getirmektedir. Eğer işlemci içerisinde saat hızlıysa daha fazla komut yerine getirilir. 1 MHZ saniye 1 milyon saat döngüsü anlamına gelmektedir. Yani 400 MHZ’lik bir işlemci saniyede 400 milyon döngü yapabilmektedir.

işlemci Ne İşe Yarar?

işlemci Ne İşe Yarar

Başta da söylediğimiz gibi işlemci bilgisayarın beyni konumundaki bileşendir. Bilgisayar üzerinden yapılmak istenen her şey CPU sayesinde gerçekleşir. Diğer aygıtların gönderdiği verileri matematiksel işlemlerden yararlanarak işler, sonucunu bulur ve gereken yerlere iletir.

İşlemlerden uzun uzun bahsetmiş olabilirim ama tüm bunlar 1 saniyeden bile kısa sürede gerçekleşmektedir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnek verecek olursak; 5 ve 4 sayılarını topla komutu verildiğinde işlemcinin aritmetik merkezini devreye sokarak, bu işlemi gerçekleştirir ve sonucu sizlere aktarır.,

MP3 dosyaları özel bir yöntemle kodlanmış dosyalardır. Bu dosyaları da açar, işler ve gerekli veriyi ses kartına iletir. Böylelikle sizler müzik sesini duymuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Microsoft Office 2019 istiyorsanız, Windows 10'a ihtiyacınız olacak!
Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
işlemci Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

0 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Araç çubuğuna atla