Intel Core i7-8700K İşlemci Büyük Başarı Sağladı!

Intel Core i7-8700K işlemci modeli Coffe Lake ailesinin en güçlü üyesi olarak donanım pazarına giriş yapmıştı. Şimdilerde Intel’in yüzünü gülümseten satış rakamlarına ulaşan işlemci, son aylarda şirkete en çok gelir sağlayan işlemci modelleri arasında yer alıyor.

intel Core i7-8700K

AMD çok uzun yıllar boyunca Zen mimarisi için çalıştı ve ter döktü. Çalışmalarının meyvesini büyük satış rakamlarına kavuşunca aldı. Bu evrede de Intel çok geri plana düşmüştü. Pazardaki yerini kaybetmemek adına kolları sıvayan firma, Intel Core i7-8700K işlemci modeliyle AMD’nin havasını söndürdü. Bu işlemci sayesinde Intel yükselişe, AMD ise düşüşe geçti.

Intel Core i7-8700K İşlemci Üstünlük Kurdu

Yukarıdaki analiz tablosuna baktığımız zaman Ağustos ile Kasım ayları arasında AMD’nin %50’nin üzerine çıkan bir gelir payı yakaladığını ve bu sayede lider olduğunu görüyoruz. Marka özellikle Ryzen 5 1600 işlemci modeliyle büyük çıkış yakalamış olduğu görülüyor.

Fakat Aralık 2017 ile Ocak 2018 aylarına göz atıldığında Intel Core i7-8700K işlemci modelinin grafiği altüst ettiğini görüyoruz. Coffe Lake serisinin en sağlam ve güçlü üyesi olan Core i7-8700K, satışa başladığı günden itibaren zirveye adını yazdırmış.

Intel’in gelirlerini tek başına %60’ın üzerine taşıyan yeni işlemci, AMD cephesini de %40’ın altına düşürdü. Intel Core i7-8700K gibi diğer K serisi işlemci modellerinin gerçekten iyi bir satış adedi yakaladığı gözlerden kaçmıyor. Benzer durumla geçen yılda yaşanmıştı. Core i7-7700K modeli sayesinde marka %50’nin altını görmemişti. Genellikle yeni nesil bir işlemci çıkarken mevcut olan nesile olan ilgi azaldığı bu sayede anlaşılmaktadır.

Tablo incelendiği zaman Intel’in K serisi işlemcilerle başarı yakaladığı görülüyor. AMD içinde aynı konu R5 ve R7 serilerinde göze çarpıyor. 2018 yılı içerisinde daha iyi performans veren Ryzen 2 serisi kullanıcılar ile buluşacak. Bu dönemde AMD’nin yine çok iyi satış rakamlarıa ulaşacaktır. Fakat 10nm sürecinde Intel Canon Lake serisiyle zirveyi yine alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Canlı Yayına Yeni Boyut: Elgato CamLink

Siz hangi tarafı tercih edersiniz? İşlemci bilgisayarın en önemli donanım parçalarından birisidir. Sizce AMD mi yoksa Intel mi daha sağlam performans veriyor? Aşağıdaki ankete katılarak kullanıcıları bilgilendirmemize katkı da bulunabilirsiniz.

 

[interaction id=”5a7c395aab65ec000179aa56″]

Kaynak: tweaktown

Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
Intel Core i7-8700K
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

0 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Araç çubuğuna atla