Yakından Tanıyalım: Instagram

instagram

Çocukluğumuza şöyle bir dönüp bakalım… Hepimizin evinde fotoğraf albümleri vardı değil mi? Öyle ortalık yerde durmayan, sadece sevdiklerimiz ve akrabalarımız geldiğinde çıkarılan albümler. O albümlerde hayatımızdan kesitler vardı. Instagram nedir sorusuna bu hatırlatmayı yaptıktan sonra, dijital fotoğraf ve video albümü diyebiliriz.

Çünkü bu sosyal medya platformu üzerinden ücretsiz olarak fotoğraflarımızı ve videolarımızı kolayca paylaşabiliyoruz. Hatta bazen bunu hiç tanımadığımız insanların görmesini umursamadan yapıyoruz. Bugün dünyanın en büyük sosyal ağlarından birisi olan Instagram hakkında merak edilen her şeyin yanıtını vereceğiz…

Instagram Nedir?

instagram nedir

Yukarıda kabaca Instagram nedir sorusuna yanıt vermiş olsak da teknik terimlerle cevap vermenin daha açıklayıcı olacağını düşünüyoruz. Fotoğraf ve videolarınızı farklı filtreler ekleyerek paylaşabilmenize izin veren görsel medya paylaşım ve düzenleme uygulamasıdır.

Başta iPhone için tasarlanan uygulama günümüzde Android başta olmak üzere tüm işletim sistemlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle gençler arasında popüler olan bu uygulamayı, küçük kurumlardan en büyük markalara kadar herkes kullanmaktadır.

Her fotoğrafı bir kaç küçük efekt ve filtre kullanarak profesyonel bir kareye çevirmek mümkün.

Mike Krieger ve Kevin Systrom ismindeki 2 geliştirici tarafından Ekim 2010‘da kurulan Instagram, Nisan 2012 yılında 1 milyar $ karşılığında Facebook’a satılmıştır. Facebook bu fotoğraf paylaşma ve düzenleme uygulamasını satın almadan önce 30 milyon kullanıcısı vardı. 2016 yılı itibariyle ise kullanıcı sayısı 500 milyona yükseldi.

Akıllı telefonu olan hemen hemen her bireyin kullandığı bir uygulama olan Instagram, fotoğraf çekmeye olan ilgiyi arttırdı. Önceleri sadece profesyonel fotoğraf makinesi ile çekim yapanlar artık yanlarında yük taşımak yerine, iyi fotoğraf çeken telefonlar satın almaya başladı. Bu sayede anlık fotoğraflar çekip arkadaşları ve takipçileriyle kolayca paylaşabiliyor. Ayrıca fotoğraf açıklamasına eklenen etiketler (hashtag) sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşılabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  YouTube'dan Para Kazanmak

Nasıl Kullanılır?

instagram nasıl kullanılır

Eğer bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki bağlantıları kullanarak Android veya Apple cihazınız için uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Ardından “Kaydol” butonunu kullanarak kendinize özel bir kullanıcı adı ve şifre oluşturarak uygulamaya kaydolmanız gerekiyor. Kullanıcı adınızı kullanarak giriş yaptıktan sonra (+) simgesini kullanarak fotoğraf veya video çekebileceğiniz gibi daha önce çektiğiniz fotoğraflar arasından seçim yaparak Instagram hesabınıza yükleyebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken şey Instagram’ın tüm fotoğrafları kare ölçülerine getirdiğidir. Bu yüzden fotoğrafı yüklemeden önce boyutlarında düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

Android için Instagram

Instagram
Instagram
Developer: Instagram
Price: Free

Apple için Instagram

Instagram
Instagram
Developer: Instagram, Inc.
Price: Free

Fotoğraf çekiminden sonra dilediğiniz efekti uygulayabilir, dilerseniz fotoğrafınızın bir kısmını bulanıklaştırarak farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınıza uygulayabileceğiniz onlarca farklı efekt uygulama içerisinde sizi bekliyor. Filtre seçimini yaptıktan sonra “İleri” diyerek fotoğrafa açıklama, hashtag, konum ve başka bir arkadaşınızı etiketleyebilirsiniz.

İstediğiniz efektleri ekledikten ve açıklamayı yazdıktan sonra sağ üstteki “Paylaş” butonuna dokunarak fotoğrafınızı Instagram’da paylaşabilirsiniz. Arama iconuna dokunarak uygulama içinde arama yapabilir ve hobilerinizle alakalı profilleri takip edebilirsiniz.

Ne İşe Yarar?

instagram ne işe yarar

Instagram üzerinde aktif olarak kullanılabilen bir çok farklı filtre bulunmaktadır. Bu filtrelerden bazıları şu şekildedir;

Nashville, Amaro, Inkwell, Mayfair, Rise, Hefe,Valencia, Hudson, X-Pro II, Willow, Walden, Lo-fi, Earlybird, Sutro, Sierra, Toaster, Brannan, 1977, Kelvin

Aynı zamanda hangi arkadaşınızın bu uygulamayı kullandığını görebilirsiniz. Böylece sosyal medya arkadaşlarınızla bu uygulama üzerinden bağlantı kurabilme imkânınız bulunmaktadır. Bununla birlikte uygulamada fotoğraf beğenme ve yorum yapma özelliği de yer almaktadır. Yeni eklenen bir özellik sayesinde etiketleme sayesinde kendi fotoğraflarınızı takip etmeniz ve gizlilik ayarları yapabilmenize imkân vermektedir.

İlginizi Çekebilir:  İşi Gücü Bırakıp Mutlaka Okumanız Gereken Twitter Floodları
Instagram
Instagram
Developer: Instagram
Price: Free
Instagram
Instagram
Developer: Instagram, Inc.
Price: Free
Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
Instagram
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

1 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla