Harddisk Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

harddisk

Bu yazımızda bilgisayarların tüm verilerini kayıt eden, bilgisayarların olmazsa olmazı harddiskler hakkında detayları paylaşacağız. Sabit sürücü olarak da bilinen harddisk, temelde verilerin saklanması amacıyla kullanılan manyetik kayıt ortamıdır. En çok bilgisayarlarda kullanılmaktadır.

Görüntü, ses, yazılım ve veritabanı gibi büyük bilgiler, gerektiğinde tekrar kullanılabilmek için sabit sürücülere kayıt edilmektedir. Yazının detaylarında sabit sürücülerin özellikleri ve nasıl çalıştıkları hakkında da bilgi verilmiştir.

Elektrikler gittiğinde veya bilgisayarınız kapandığında bellekte duran tüm bilgiler silinir. Bellekte geçici olarak duran verilerin kalıcı olarak saklanabilmesi için manyetik bir ortam gereklidir.

Bu durum da sabit sürücü kullanılmaktadır. Harddisk yani sabit sürücü bilgisayarda elektrik varken veya tamamen kapalı konumdayken güvenli şekilde bilgileri saklamak için kullanılan hafıza türüne verilen addır.

Bilgisayar üzerindeki tüm verilen harddisklerde tutulur. Sadece bilgisayar için gereken bilgiler geçici olarak RAM’e yazılmakta ve oradan okunmaktadır. Çünkü RAM, sabit sürücülere göre daha hızlı bir yapıdadır. Sabit sürücülerin veri erişim hızı RAM’e göre yavaştır. Fakat düşük maliyetli olmaları bu hafıza türlerinin sıkça tercih edilmesini sağlar. Bir harddisk satın alacağınız zaman ne kadar büyüklükte bir alana ihtiyaç duyduğunuzu mutlaka bilmelisiniz. Bilgisayarınızda saklayacağınız fotoğraf, mp3, video ve verilerin kaplayacağı alanı düşünerek sabit sürücü satın almalısınız.

İlginizi Çekebilir:  RAM Nedir? RAM Çeşitleri Nelerdir?

Harddisk Nedir?

harddisk nedir

Verilerin saklanması için tercih edilen manyetik kayıt ortamları harddisk / sabit sürücü olarak adlandırılmaktadır. En çok bilgisayarda kullanılan sabit sürücüler, büyük dosya boyutlarını kaydetmek ve saklamak için kullanılır. Sabit sürüclere veri yazmak; Metal, plastik veya camdan yapılan, üzeri demir oksit veya farklı manyetik özellikli malzeme ile kaplı diskler üzerine yapılmaktadır.

Kayıt edilen bilgiler veya veriler mıknatıslanmayla kaydedildiği andan silindiği ana kadar sabit kalır. Bilgisayardaki dosyalar, bilgiler ve veriler elektrik gitmesi gibi durumlarda bellek yongalarında olduğu gibi kaybolmaz.Bu yüzden adı sabit sürücüdür.

Bazı harddisk modelleri bilgisayara takılıp çıkartılabilir. Elektrik tasarrufu yapabilen harddiskler ise bilgisayara sabit olarak takılmaktadır. Uzun ömürlü ve dayanıklı donanım ürünleri arasında yer alan sabit sürücüler, veri depolamak için kullanılan en temel birimdir. Sabit sürücülerin saklayabileceğimi bilgi miktarı, MB (Mega Byte), GB (Giga Byte) ve TB (Tera Byte) olarak ölçülmektedir. Günümüzdeki harddisk kapasitleri genel olarak 500 GB ile 2 TB arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Harddisk Nasıl Çalışır?

harddisk nasıl çalışır

Sabit sürücüler dönen disklerden oluşmaktadır. Her diskin yüzeyi manyetik alan etkisi yaratan manyetik bant ile kaplanmıştır. Disk yüzeyine oldukça yakın bir şekilde yazma/okuma kafaları bulunmaktadır.  Manyetik kafanın daha önce belirtilen yapısal özellikleri itibariyle verinin bu plaka üzerindeki organizasyonu kolaylıkla sağlanır.

Sabit sürücüdeki veri organizasyonu “iz” (track) olarak tabir edilen halka setlerde yapılır. Plaka üzerinde birbiriyle eşit genişlik değerine sahip neredeyse binlerce iz vardır. Ayrıca halka setleri arasında belirli büyüklükte boşluklarda bulunmaktadır. Boşlukların görevi kafanın yanlış hizlama veya manyetik alana giriş yaparken hayatalar yapmasını önlemektir.

Disk dönerken merkeze en yakın olan bir bit, sabit noktadan merkeze uzak bir bite göre daha yavaş geçmektedir. Okuma kafasındaki bitler okuma sırasındaki oluşan hız farkı yüzünden oluşabilecek sorun ve yavaşlamayı önleyebilmek için tüm bitler aynı hızda okuma yapmalıdır. Bunu başarmak için disk segmentlerine kaydedilen bitler arası boşluklar arttırılmalıdır. Böylece veriler sabit hızla dönen bir diskte sabit oranla tarama yapabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ekran Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Harddisk Ne İşe Yarar?

harddisk ne işe yarar

Harddisk, sabit sürücü ya da HDD olarak tanımlanmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi gilgisayardaki veri depolamasını sağlayan, RAM’lerden farklı bir şekilde elektrik kesildiğinde de bilgileri saklayan farklı hız ve boyutlardaki manyetik ortam türlerine harddisk denir. Yani bu birimler kalıcı hafıza birimi olarak da özetlenebilir.

Bilgisayar üzerinden birden fazla harddisk olabilir veya sabit sürücü 2 veya çok daha fazla bölüme ayrılabilir. Birinci sabit sürücü C olarak adlandırılır. Ardından takılan harddisk modelleri D, E ve F harflerini almaktadır. D harfi genelde CD-ROM sürücüsü olarak kullanılmaktadır. Harddiskler bilgisayar açıldığıdna başta işletim sistemi olmak üzere tüm yazılımları sistem belleğine yükler ve saklamak istediğiniz her veriyi bilgisayar kapalı olsa bile güvenle saklar.

Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
Harddisk
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

0 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla