Bilmeyenlere: Android TV Box

Android TV Box

Teknolojinin gelişmesiyle sadece televizyon modellerinde değil, onları optimize etmek için de yeni cihazlar ortaya çıkıyor. Bugün daha önceden belki ismini bile duymadığınız Android TV Box, standart televizyon modellerini kusursuz bir Smart TV’ye dönüştürüyor. Peki ama bunu nasıl yapıyor?

Android TV Box Nedir?

Android TV Box Nedir

Televizyon ile bağlantısını gerçekleştireceğiniz mini bir kutu ile televizyona Android işletim sistemi kazandırabiliyorsunuz. Artık Android bir cihazda yapabildiğiniz her şeyi televizyonunuzda da yapabiliyorsunuz. Daha önce internete bağlanmayan, oyun oynayamadığınız ve netflix gibi platformlara erişim sağlayamadığınız televizyonunuzla Android TV Box sayesinde sınırsız olarak hepsini yapabiliyorsunuz.

Play Store’daki tüm uygulamalara ve oyunlara erişim sağlayabiliyor, televizyonunuza yükleyebilirsiniz.

Gerçek adı Smart TV Box olan Android TV Box mini bir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Eski televizyonları akıllı televizyonlara dönüştüren bu cihaz sayesinde sosyal medya hesaplarınıza da TV’den erişim sağlayabilirsiniz.

Her Televizyon İçin Kullanılabilir mi?

Eğer Android TV Box sahibi olmak istiyorsanız mutlaka HDMI girişi olan bir televizyonunuz olmalı. Eğer televizyonunuzda HDMI girişi yoksa ne yazık ki bu cihazı kullanamazsınız. Ayrıca hızlı ve sınırsız kotası olan internetiniz olmalı. Böylece uygulama ve oyunları cihaza kurabilirsiniz.

Android TV Box

Neler Yapabilirim?

Televizyonunuzu akıllı hale getirdikten sonra neler yapabilirsiniz? Aslında Android cihazda olan her şeyi yeni televizyonunuzda da yapabilirsiniz. Ama kabaca Android TV Box sahibi olunca neler yapabileceksiniz şöyle bir göz atalım…

  1. Tüm fotoğraf, video ve müzikleri televizyonunuzdan oynatabilirsiniz. Flash disk kullanarak dosyalarınızı cihaza bağlayıp TV’den görüntüleyebilirsiniz.
  2. İnternete girebilirsiniz. Cihaz üzerindeki USB girişlerini kullanarak kablosuz mouse ve klavye bağlayabilirsiniz. Bu sayede internette kolayca sörf yapabilirsiniz.
  3. Cihaz Android işletim sistemli olduğu için Google Play Store‘a erişim sağlayıp, program ve oyun kurabilirsiniz. Kurduğunuz oyunları dilediğiniz zaman oynayabilir, sosyal medya hesaplarınıza giriş yapabilir, web de gezineblir, şarkı dinleyebilir ve istediğiniz filmi indirerek anında televizyonunuzda oynatabilirsiniz.
  4. Skype yükleyip görüntülü görüşme yapabilme imkanınızda var. Fakat bunun için televizyonunuzda dahili mikrofon ve kamera olmalı. Eğer yoksa USB girişlerine mikrofon ve kamera takarak görüşmelerinizi yapabilirsiniz.
  5. Google tarafından bu cihazlar için tasarlanan özel uygulamalar da bulunuyor. Böyle uygulamalar cihazı daha kullanışlı hale getiriyor. Ayrıca cihazınızla Netflix, Digitürk Play, Tvyo veya D-Smart gibi uygulamaları da çalıştırabiliyorsunuz.
  6. Örneğin uygulamalar menüsündeki Digitürk Play’i indirip normal Digitürk’e ödenen ücretin yarısını vererek tüm Digitürk hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Facebook'u Kullanarak Ücretsiz Wi-Fi Nasıl Bulunur?

Android TV Box çeşitleri

Çeşitleri Nelerdir?

Eğer daha önce bu cihaz hakkında küçük bir arama yaptıysanız Android Mini PC, Android Media Player veya Android IP TV gibi farklı isimlerle karşılaşmışsınızdır. Aslında bu cihazların tamamı Android TV Box ile aynıdır.

Genelde stick ve set top şeklinde farklı modelleri bulunmaktadır. Stick olanlar küçük boyutludur ve mini bir pc olarak çalışır. Set top olan modeller ise daha büyük ve işlem kapasitesi daha yüksek olan cihazlardır. Stick modellerde Wi-Fi anteni cihaz içerisindedir, set top modellerde ise dışarıdadır.

Android TV Box Nasıl Seçilmeli?

  • Öncelikle cihazın Wi-fi anteninin konumu çok önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Stick modellerde Wi-Fi anteni cihazın içinde bulunuyor. Bu yüzden cihaz daha hızlı ısınıyor ve performansta düşüş yaşanıyor. Bunun dışında anten küçük olduğu için televizyon modeme uzak olursa bağlantı problemi yaşayabilirsiniz. Bu yüzden genelde Wi-Fi anteni cihaz dışında olan Set Top modelleri arasından seçim yapmanızı öneriyoruz.
  • Android TV Box seçerken video çözünürlüğünün en az 720p olmasına dikkat edin. Hatta 1080p çözünürlüğe sahip cihazları fiyatında düşüş olduğu dönemler oluyor. Bu dönemlerde olursanız 1080p çözünürlüük sunan cihazları satın alabilirsiniz. Ayrıca 4K çözünürlük sunan modeller de bulunmaktadır.
  • Tabi ki teknik özellikler de çok önemli. Satın alacağınız cihazın işlemci, depolama ve RAM boyutlarının en kötü orta segmen olmasına dikkat edin. Eğer işlemci ve RAM oranı düşük cihazlardan birini alırsanız düşük performans canınızı sıkabilir.
  • Cihazınız Android işletim sistemine sahip olduğu için tıpkı akıllı telefonlardaki gibi yazılım güncellemesi oldukça önemlidir. Bu yüzden güncelleme desteğini bırakmayan firmalar arasından tercih yapmaya dikkat edin. Google Play uygulamaları da zamanla en son sürümlere göre düzenlendiği için performans düşüşleri yaşamamak adına yazılım desteği çok önemli!
İlginizi Çekebilir:  Çocukların Yeni Arkadaşı: LEGO Boost

Android TV Box xiaomi

Android TV Box Fiyatları

Android TV Box fiyatları yukarıdaki teknik özellik kriterlerine göre değişiklik gösterebilir. Son yıllarda yerli üreticilerden olan Everest, Goldmaster ve Dark markaları da bu cihazın üretimini/satışını yapmaya başlamıştır. Yerli firmalarda 150 – 400 TL arasında olan cihazların yurtdışında muadilleri de bulunmaktadır. Fakat yerli üreticilerin en çekici tarafı cihazlara yazılım desteği vereceklerini söylemeleridir. Tabi yerli olsa da her firma yazılım desteği konusunda kusursuz olamıyor ne yazık ki.

Yerli firmalar dışında Aliexpress, banggood veya gearbest gibi köklü çin alışveriş siteleri de oldukça kaliteli modellerin satışını yapmaktadır. Ayrıca buradaki Android TV Box fiyatları çok daha uyguna gelmektedir. Tabi yazılım desteği konusunda kafalarda soru işareti bırakan ismi duyulmamış markaların dışında Xiaomi ve MX gibi kaliteli markalarda bulunmaktadır.

Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
Android TV Box
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

1 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla