WordPress Akismet Anti-Spam Eklentisi Nedir?

akismet

WordPress ile internet sitesi tasarlayan herkes bu eklentiyi bilir. Akismet wordpress kurulumuyla birlikte otomatik olarak gelen bir kaç eklentiden biridir. Adındaki “Anti-Spam” aslında ne işe yaradığını açıklıyor. Fakat bugün akismet nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar sorularına detaylı cevap vereceğiz.

Akismet Nedir?

Sürekli güncellenen ve ekstra özellikler kazandırılan wordpress eklentileri internet sitenizin çok daha güvenli ve kullanışlı hale gelmesini sağlayan ek yazılımlar olarak tanımlanabilir. Bu eklenti de sitenizin gereksiz yorumlara karşı korunmasını sağlayan ek bir yazılımdır. Özellikle bir çok yurt dışı kaynaklı internet sitesi backlink alabilmek için otomatik yorum göndermektedir.

Sadece sitenize link ekleyebilmek için hiç bir anlam ifade etmeyen yorumları bu eklenti algılamakta ve “İstenmeyen” kısmında tutmaktadır. Böylece gelen her spam yorumu kontrol etmenize gerek kalmamaktadır. Bunca siteye otomatik yorum göndermekteki amaç ne diye soracak olursanız. Tabi ki; “SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Ne İşe Yarar?

Eğer arama motoru optimizasyonu hakkında bilginiz varsa zaten web site yönetiyorsanız mutlaka bilginiz vardır… Sitenizle alakalı yerlerden backlink almak istiyorsunuzdur. Bunlar genellikle yorum yaparak link bırakmak şeklinde yapılıyor. Diğer sitelerde aynı yöntemi programla yaparak yüzlerce siteye yorum gönderimi yapıyor. WordPress eklentisi de bunu engelliyor. Eklentinin temel amacı zaten alakasız ve spam olarak işaretlenen yorumları sizden uzat tutmak.

akismet nedir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi spam kontrolünden geçemeyen her yorum engellenmekte ve “Yorumlar >> İstenmeyen” kısmında listelenmektedir. Bu menüde listelenen yorumların neredeyse tamamı spamdır. Bazıları hatalı olabilir ama gerçekten çok nadir… Yorum yapmayı abartan kullanıcılar da farkında olmadan spama düşüyor. Bu yüzden eğer sizde backlink almak için yorum yapıyorsanız, üst üste yorum yapmak yerine sabırlı olun ve belirli aralıklarla yorum yapın. Böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Wordpress Nasıl Kurulur?

akismet eklentisi

Eklenti tarafından istenmeyenler bölümüne düşen yorumları “İstenmeyenleri Boşalt” butonuna tıklayıp tek seferde silebilirsiniz. Eğer panele bir kaç gün girmezseniz onlarca spam yorum ile karşılaşabilirsiniz. Tek tek kontrol etmenin gereksiz olduğunu düşünüyoruz ama siz yine de göz ucuyla inceleyebilirsiniz. Eğer bu eklenti olmasaydı her yorumu okumamız ve linklerini temizlememiz gerekiyordu.

WordPress eklentileri zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. İlk defa wordpress kuruyorsanız akismet eklentisini görünce sakın silmeyin. Çünkü ne kadar yararlı olduğunu ilerleyen zamanlarda göreceksiniz.

Kurulumu

Eklenti kurulumla birlikte yüklü olarak gelmektedir. Ama siz küçük bir hata yapıp silmiş olabilirsiniz. Eğer sildiyseniz aşağıdaki linkten dosyaları indirdikten sonra FTP’den “wp-content -> plugins” klasörü içerisine gönderip “siteadresi.com/wp-admin” ile kontrol paneline bağlandıktan sonra “Eklentiler” bölümünden aktif edebilirsiniz.

akismet kurulumu

Etkinleştirmek (API Anahtarı Alma)

Eklentiyi indirip aktif ettikten sonra sitenize özel API Key Anahtarı almalısınız. Bu sayede ücretsiz olarak sınırsız bir şekilde spam yorumları engelleyebilirsiniz. Hesabınızı etkinleştirin butonuna tıklayın.

api anahtarı alma

Gelen sayfada API anahtarını alın butonu ile anahtarı almanız gereken siteye yönlendirileceksiniz.

Yönlendirilen sayfada “Get An Akismet Api Key” butonuna tıklayın.

Eğer WordPress.com’a kayıtlıysanız kullanıcı bilgilerinizi gererek ücretsiz api anahtarıalabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz de kayıt olmanız gerekiyor.

WordPress’e ilk defa kayıt olacaksanız aşağıdaki adımları izleyin;

Bu adımlardan sonra ekrana sizin için hazırlanan API key verilir. Artık sizden spam yorumlardan kurtuldunuz.

 

WordPress Akismet Eklentisi İndir

Akismet Anti-Spam
Akismet Anti-Spam
Developer: Automattic
Price: Free
Özet
İnceleme Zamanı
İncelenen
Akismet
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star
Yazar
Teknoloji haberleri ile takipçilerine ve misafirlerine bilgiler sunan, ürün incelemesi yaparak satış öncesi akıllardaki soru işaretlerini gideren içinizden biri.

Söz Sırası Sende!

1 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

HTML etiketleri ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla